top of page

Урок алгебри в 7 класі з теми «Функція»           «Математична масляна».

Мета: використовуючи нестандартну форму уроку,перевірити якість знань учнів з теми; зацікавити математикою,встановлюючи зв’язок цього предмету з українським фольклором; розвивати логічне мислення, активність; виховувати вміння працювати в парі,

створити ситуацію успіху для кожної дитини.

Обладнання: плакати для вправ, індивідуальні картки,опудало Масляної.

Тип уроку: інтегрований.

Хід уроку: 1. Орг. Момент.

Вчитель – Сьогодні у нас підсумковий урок з теми «Функція». Ще на початку вивчення математики в 5 класі, я говорила вам, що знання з математики – це довгий ланцюжок .І кожна ланка є знаннями з певної теми. Не засвоїли якусь тему – ланцюжок знань розривається, стає неміцним.Так само і в житті – дні складаються в тижні, тижні – в місяці, народні пісні, обряди – в традиції і передаються, як і знання, від дідусів до онуків.

Наш сьогоднішній урок називається «Математична масляна». Бо за народними традиціями останній тиждень лютого – Масляниця. Кожний її день має свою назву і супроводжується відповідними дійствами.Люди прощалися із зимою і зимовими сиятами,цього тижня відзначалася перемога світла і тепла над силами холоду. Божество зими Морано поступається своєю владою божеству весни Ладі.

А ми масляницю дожидаємо,

Красавицю весну виглядаємо.

А наша масляна річна –

Вона гостюшко дорога!

    Вона пішки не ходить,

Усе на конях їздить.

У неї коні вороні,

У неї слуги молоді.

На математичній масляній ми                                                                                                                                      також відсвяткуємо перемогу                                                                                                                                        сили знань над неуцтвом і                                                                                                                                       лінню, переконаємося що ви                                                                                                                                 засвоїли          тему «Функція».

2.Актуалізація опорних знань.

У понеділок піснями і хороводами зустрічали знайомих, родичів                                                                            та друзів. Влаштовували снігові горки, розкочували їх та гралися в сніжки. Давайте й ми пограємося сніжками, але незвичайними математичними. У кожного на парті лежить такий сніжок, розгорніть його і виконайте завдання, що в ньому написане. По закінченню роботи кожний підійде до таблиці з назвою «Понеділок» і відшукає відповідь до свого завдання та відповідну їй букву. З цих букв складемо назву понеділка.(на завдання відводиться 7хв.)

Ось ми і взнали , що понеділок називається – зустрінець.

Уранці цього дня споруджували із соломи, старого ганчір’я опудало Масляної, яке з пошаною носили вулицями села, а потім ставили на найвище місце. Носили опудало і в нас та й завітали до нас у клас.(вносять опудало)

У вівторок приступали до святкування, зазиваючи гостей до себе на млинці, а також кататися з гірок

Ох, масляниця, сметанниця,

По горам катається, у млинці запікається,

Млинці печуться, сковороди жгуться.

Зараз кожна пара за партою знайде свою «гірку»-графік на                                                                         таблиці «Вівторок»,що відповідає їх функції та букву біля неї і                                                                              ми прочитаємо назву вівторка…(зустрінець)

3.Застосування знань, умінь і навичок.

А ось середу називали «ласункою». Назва сама говорить за                                                                                  себе – у цей день пригощали всякими ласощами не тільки                                                                                        дітей, але й дорослих, навіть малознайомих.

Ми теж займемося ласощами – установіть відповідність між                                                                                 цукерками та коробками, тобто доберіть до кожної функції                                                                                     область визначення.  А на  дошці два учня виконують свої                                                                                      вправи достатнього рівня. Закінчивши роботу кожний на                                                                                      таблиці «Середа» встановлює рисками зв`язок.

   Четверг називали «розгуляєм». Про довжували різні забавлялки.

Ми теж зараз пограємо. Оголошується фізхвилинка.

П`ятниця – «тещини вечорниці». Цей день давав тещам можливість відпочити від приготування їжі й вирушити в гості до зятя, обов`язок якого виразити повагу та почастувати гістю млинцями.

На дошці написані функції та точки з координатами. Кожна пара вибирає собі функцію та шукає точки, що їй належать. Кількість точок і буде вказувати скільки млинців з`їла теща в гостях у зятя в п`ятницю.

У суботу відвідували своїх рідних. Цей називали «золовчини посиденьки». І в традиціях українського народу в цей день потрібно було не тільки нагодувати млинцями, а й обдарувати гостинцями своїх гостей. У нас теж є гості , і хоч сьогодні не субота, але – масляна, тому наші учні (приготували млинці, якими ми вас пригощаємо) приготують вам гостинці – побудують на, завчасно приготовленній координатній площині, графік функції,що записанний на карточці-листівці.

4.Підсумок уроку.

Останній день масляної – неділя, так званий «прощений день». У цей день просили вибачити близьких і знайомих за колишні образи,бажали: «Хай не заходить сонце в серці вашому».

І я від усієї душі бажаю цього ж, а також щоб у вас ніколи не згасло бажання вчитися.

Середа та п `ятниця – минула наша масляниця,

Підійшов великий піст, відірвав маслянці хвіст.

Ти нас, масляниця, підманила, на великий піст посадила! Прощавай, МАСЛЯНИЦЯ!

Закінчимо наш урок записом домашнього завдання: ст.213 підучника,контр. робота №6, та виставленням оцінок.    

bottom of page