top of page

Впровадження проектних технологій у навчально –

виховний процес  вчителем математики Калашник Н.І                                                                                             Із досвіду роботи за 2013-2018 навч. ро                                                                                                    

    

(слайд 2.)  Створити умови, в яких кожний учень може проявити свої таланти, реалізувати творчий потенціал – задача сьогодення. Саме проектна діяльність учнів є одним з напрямків особистісне – зорієнтованого навчання. Весь світ зрозумів, що основним напрямком розвитку виховання та навчання сьогодні – це підвищення якості  процесу. Саме проектна діяльність і є одним із кроків на шляху до цього. Задачею учителя є допомога учневі у  виборі теми роботи, змісту, виду, форми навчального матеріалу, процесу самореалізації та виду діяльності.

(слайд 3.)  Я працює над цим більше 5-ти років та набула досвід по створенню проектів, яким хочу поділитися з вами. Раніше слово «проекти» не використовували, але таку роботу проводили, називаючи «КТС», «Соціально-психологічні або рольові ігри». В мої практиці є рольова гра «Якби я став головою селищної ради», яку ми проводили за15 років три рази; є соціально-психологічна КТС « Створи свою планету», яку теж в цьому році плануємо провести 3-тій раз, але називатиметься вона «Творчий проект».

          (слайд 4.)      В процесі створення навчальних проектів відбувається навчання через діяльність – один з найбільш дієвих способів засвоєння матеріалу. Відбувається також і набуття життєвого досвіду. Організовуючи групову роботу учнів над проектом, слід враховувати особисту зацікавленість учня, позитивну мотивацію – це надає більше шансів в організації самостійної роботи учнів. Працюючи над  проектом, учні формують основні компетенції: створення, пошук, зібрання, аналіз, представлення, передача інформації, моделювання, проектування, сумісна діяльність, рефлексія, самонавчання. Відбувається  перехід від репродуктивного до творчого  рівня навчання.

      (слайд 5.)        Необхідно організувати роботу учнів над проектом за наступними етапами:

1 етап – Підготовчий – занурення у проект – мотивація, визначення цілей, теми , проблеми. Тема повинна бути у зоні найближчого розвитку учнів. Учитель відіграє організуючу роль, він підтримує учнів.

2 етап. Планування та організація  діяльності – на цьому етапі визначаються групи учнів за напрямками діяльності, цілі та завдання кожної групи, ролі кожного учасника, планується робота груп – з джерелами інформації, засоби обробки інформації, види представлення результатів – звіт або презентація. Планування може бути послідовним або паралельним.

3 етап. Дослідництво або здійснення діяльності – вирішуються основні задачі, використовують інтерв’ю, опитування, спостереження, експеримент…Обов’язково формулюють висновки.

4 етап. Представлення результатів дослідження, звіт. Цей етап необхідний для завершення роботи, для аналізу, самооцінки, демонстрації результатів.  На  6-тому слайді  я навела приклад інформаційного проекту та роботу учнів на етапах.     

      Форми представлення результатів дослідження: усний звіт з демонстрацією, письмовий звіт, відео звіт, журналістський звіт. На етапі презентації важливо навчити учнів лаконічно висловлювати свої думки, оформити наочність, створити презентації на комп’ютері. Важливо, щоб навчальний та виховний потенціал матеріалу були максимальними.

      Найбільш складним в організації роботи над навчальними предметами є організаційний або підготовчий етап. При плануванні роботи на рік  учителю необхідно відокремити тему або розділ, які  будуть «винесені на проектування». Наступним етапом є формулювання 10 – 15 тем на клас (індивідуальних або групових), робота над якими буде вимагати засвоєння учнями необхідних знань та формування досвіду. Учитель враховує при цьому вимоги до викладання предмету.

Умовами успішності проектної діяльності є:

  • чіткість та конкретність постановки цілей проекту;

  • визначення планованих результатів;

  • констатація  початкових даних.

Головним гаслом вчителя повинно бути : «Не втручатись!», тільки треба відповідати учням на питання. Учні формують в процесі роботи над проектами  особисті якості: вміння працювати в колективі, вміння брати на себе відповідальність, вміння ділити відповідальність, вміння аналізувати результати діяльності, здатність почувати себе членом команді. Роль учителя в процесі роботи над проектом – не роль експерта, а консультанта, помічника – фасилітатора.

(слайд 7.)      В моєму досвіді проекти різні: навчальні – «Такі незвичайні звичайні дроби», «Чи потрібна похідна людині?», «Пропорція – гармонія і краса»; творчі – «Поэтическая душа математиков и математическая точность поэтов»,  «Это загадочное  число Пи», «Парад Вредных привычек»; практично-орієнтовані – «Формування патріотичної  свідомості у  молоді та утвердження українських традиції в громаді через співучасть в роботі «Краєзнавчої світлиці», «На крилах FM – хвиль шкільне радіо «Контакт» »; інформаційні – «Фрактали – це наука чи краса?», «Шахта та геометрія – що між ними спільного?»; дослідницькі – «Шкільна геометрія в шахтарській справі».

Як бачите назви двох останніх подібні, бо дослідницький індивідуальний довгостроковий  проект став продовженням  групового інформаційного недовгого проекту. Розглянемо їх  докладніше. 

(слайд 8.)       Проект «Шахта та геометрія – що між ними спільного?»  відноситься до проблемно-інформаційних проектів, групових, довгострокових.

Тему проекту підказали обставини.

Мета проектної діяльності: На основі вивченої літератури, інтернет-ресурсів, бесід із фахівцями та екскурсії знайти спільне між геометрією та фахом шахтаря; визначити професії, пов’язані з геометрії; презентувати учням школи необхідність вивчення геометрії для подальшого користування нею у житті.

Задачі проекту:

1) розглянути взаємозв’язок геометрії з шахтою,

2) проаналізувати, як шахтарська справа, фах шахтаря залежить від математики;

3) дати відповідь на проблемне питання, що стоїть в заголовку проекту.

Методи роботи:

вивчення та аналіз літератури та інтернет-ресурсів з даної теми;

проведення екскурсії на щахту ім. О.Г. Стаханова (сучасна назва «Капітальна»);

анкетування та обробка анкет з відповідями;

інтерв’ювання робітників шахти, батьків по даному питанню.

Практична значимість:      розкрити сучасні  геометричні вимоги  до різних шахтарських професій; формувати в учнів уявлення про роль геометрії у пізнанні дійсності, усвідомлення геометричних знань як невід’ємної складової загальної культури людини, необхідної умови повноцінного життя в сучасному суспільстві й створення стійкої позитивної мотивації до навчання; формувати позитивні риси особистості,  життєві і соціально-ціннісні компетентності учнів.

 

Актуальність проекту. Вибір випускників нашої школи однозначний – шахтарська справа. Адже живемо ми у шахтарському селищі, вулиці якого починаються від шахтного подвір’я через 600 метрів, а від збагачувальної вугільної фабрики – через 400 м. Тому і виникло у нас питання: чи пов’язаний фах шахтаря з математикою, а точніше з геометрією ?

 Час проведення проекту: листопад  2015р.- березень 2016 року.

 

 План діяльності учнів.

  1. Формулювання теми та визначення мети. Поділ на групи: 1-«Бібліографи», 2-«ІП-ішники», 3-«Соціологи». Визначення завдань кожній групі.  Листопад- грудень 2015

  2. Планування, вибір напрямків питань та респондентів опитування. Складання анкет та опросників. Січень- лютий 2016р.

  3. Збір інформації: в Інтернеті (2група), в бібліотеці селища та шахти (1група); проведення анкетування  серед учнів школи, батьків та шахтарів.  ( Березень-травень 2016р.)

  4. Екскурсія на шахту. Червень 2016

  5. Аналіз інформації та обробка анкет. Формулювання висновків.( червень, вересень-жовтень 2016р.)

  6. Презентація роботи серед старшокласників школи та на семінарі математиків Покровського району. (листопад 2016 р.)

 

(слайд 9.)      Науково-дослідницький проект «Шкільна геометрія в шахтарській справі» індивідуальний довгостроковий проект.

Відрізняється від попереднього доповненнями та розширеннями.

Мета дослідження доповнена: « Дослідити загальні  характеристики професії робітників  гірничих  робіт та обслуговуючих робітників,  презентувати учням школи результати, мотивуючи їх до вивчення геометрії для подальшого користування нею в майбутній професії та побуті, а також підвищити мотивацію учнів в навчанні».

Завдання дослідження  -  

  • Проаналізувати як  професії, які отримують учні після навчання в ліцеях та учбових пунктах при шахті,  залежать від шкільної геометрії;                                                                                                                      

  • презентувати учням  школи та їх батькам результати роботи, з метою  підвищення мотивації вивчення  школярами геометрії  для подальшого користування нею у житті;                  

  •  видати збірник прикладних задач «Шахтна геометрія».

 

Актуальність змінилася повністю.  Живемо ми в східному регіоні нашої України – Донбасі, у шахтарському селищі, вулиці якого починаються від шахтного подвір’я через 600 метрів, а від збагачувальної вугільної фабрики – через 400 м.   Життя населення  нашої  малої Батьківщини пов’язане із шахтою: там працює переважна кількість односельчан. Вибір роботи гірника випускниками нашої школи є заздалегідь передбачуваним, обґрунтованим, таким, що не підлягає сумніву. По-перше, альтернатив професії шахтаря в нашій Донецькій області – обмаль. По-друге, спрацьовує почуття колективізму та певних традицій – там працювали мій дід, батько, брат і, взагалі, всі чоловіки нашого селища. Навіть дівчата обирають найчастіше професії: маркшейдера, підземного медичного фельдшера, інженера з техніки безпеки в гірничій промисловості,  інженера екологічної сфери вугільних підприємств та інше.

Робота була спланована самою ученицею і залежала від  її вмінь.

І. Доповнити відомості про фахи  шахтарів із документів про права та обов’язки гірничих професій, їх класифікацію. Більш досконало вивчити  обов’язки робочих  професій, загальні  характеристики професії робітників  гірничих  робіт та обслуговуючих робітників. Січень- березень 2017р.

ІІ. Взяти інтерв’ю  у головного маркшейдера шахти «Капітальна» В.В. Нестеренко та познайомитися з специфікою її роботи. Квітень 2016р.

ІІІ. Підготовка, складання та обробка  геометричних задач, пов’язаних з шахтою. Травень-жовтень 2017р.

ІV.Випуск збірника прикладних  задач «Шахта та геометрія». Листопад 2017 р.

V. Написання наукової роботи та її захист на районній секції МАН. Грудень2017-січень2018р.

 Результат роботи- продукт  -  збірник прикладних задач «Шахтна геометрія».

 

(слайд 10.)      Доречно розробити методичні рекомендації або пам’ятки по виконанню предметного проекту, які б містили  перелік необхідної літератури, форми та методи роботи.

В перспективі по цій темі пропоную оголосити наступний  навчальний рік роком проектних технологій. На протязі якого кожний вчитель проведе навчально-виховні проекти та кращі  представить на конкурс експертів. В кожній школі можна розробити  паспорти  загальношкільних проектів для учнів та вчителів, створити  медіатеку, шкільну мультимедійну енциклопедію. На районної конференції  представити колекцію проектів – презентацій, які адресовані класним керівникам, психологам, вчителям, адміністраторам, провести конкурс проектів, знайти спонсорів для нагородження.     

 

Додатки:

Додаток 1. СТВОРИ СВОЮ ПЛАНЕТУ

Соціально-психологічний  творчий  проект

Завдання проекту:                                                                                       створити в класі товариську атмосферу;                                                                              виховувати в учнів позитивну мотивацію до навчання;                                                  запровадити систему самоврядування;                                                                       навчити  навичок самоаналізу;                                                                                                 розвивати творчі можливості.                                                                                       Учасники гри: учні 5-го та9-го  класів, батьки, вчителі, які працюють у класі.                        Гра відбувається за трьома етапами.

1.Етап  ПІДГОТОВКА ДО ПОДОРОЖІ

Завдання: створити структуру самоврядування та формувати на­вички оцінювання.

Форма: творчий проект

Умови:

  • участь беруть учні 5-го класу;

  • клас ділиться на 5 екіпажів (за бажанням), які вирушають у по­дорож;

  • кожен екіпаж вибирає собі назву;

  • екіпажі вигадують назву планети, на яку вони полетять;

  • усі разом виробляють систему оцінювання.

2.етап  ПОДОРОЖ НА СВОЮ ПЛАНЕТУ

Завдання: продемонструвати учням, що їхні знання з предметів можна застосувати під час вивчення планет, проте цих знань не зав­жди вистачає.

Форма:  бесіди, ігри.

Умови:

  • участь беруть усі учасники гри;

  • батьки та вчителі допомагають учням на кожному етапі подоро­жі, актуалізують їхні знання з різних предметів;

  • класний керівник координує дії екіпажу на кожному етапі подо­рожі.

Подорож відбувається за такими етапами:

  1. етап — «Намалюйте карту своєї планети».

  2. етап — «Чи є на вашій планеті корисні копалини? Де? Які?».

  3. етап — «Чи зустрічаються на вашій планеті тварини? Назвіть їх».

  4. етап — «Чи є на вашій планеті розумні істоти? Опишіть їх».

  5. етап — «Чиє на вашій планеті народи, міста, держави?».

  6. етап — «Якими мовами розмовляють на вашій планеті? А ви їх розумієте? ».

  7. етап — «Знайдіть на своїй планеті щось незвичайне і розкажіть про це».

III етап   ЗАВЕРШЕННЯ ПОДОРОЖІ

Завдання: підбиття підсумків подорожі та аналіз дій кожного учасника під час польотів.

Форма: тематичне захід (свято).

Умови:

  • спільний аналіз проведеної гри;

  • справу готують екіпажі разом із батьками;

  • призи та подарунки готують батьки.

Сценарій завершального етапу гри

«СТВОРИ СВОЮ ПЛАНЕТУ»

Мета: підбиття результатів гри, визначення найкращого екіпажу.

Підготовка: кожен екіпаж готує розповідь про незвичайне на сво­їй планеті.

Оформлення: вивішено карти планет; на дошці записано бали, які заробили екіпажі під час гри.

План вечора

Ведучий. Радий привітати всіх слухачів школи астронавтів та представників дружніх планет, які цікавляться шкільними справами. Отже, розпочинаємо завершальний етап гри «Створи свою планету».

Сьогодні кожен екіпаж має показати, наскільки добре він вивчив свою планету.

  1. й конкурс

«Намалюй жителя своєї планети»

Ведучий. А тепер спробуйте передати привіт жителям своєї пла­нети.

  1. й конкурс

«Чи можеш порозумітися з інопланетянином?»

Ведучий. Жителі різних планет розмовляють різними мовами. А чи вдасться вам зрозуміти цю дивну мову?

  1. й конкурс «Розв’яжи задачу»

Ведучий. А тепер — задачі з книги Г.Остера «Задачник». Дивіть­ся № 272 (стор. 106), № 208 (стор. 82), № 211 (стор. 83).

Домашнє завдання

Ведучий. Домашнє завдання — це своєрідний останній конкурс. Треба підготувати розповідь про незвичайне на вашій планеті.

Наприкінці вечора проводять загальний аналіз гри, нагороджують призерів. А після — чаювання та дискотека.

bottom of page